Yaz yaklaşırken diyet yapıyor ve istediğiniz kiloya inemiyor musunuz? Belki atladığınız ya da gözden kaçırdığınız bir kaç püf nokta vardır. Bunlardan bazıları :

Yeterli enerji almak : 

Yetişkin kadınlar için verilen herhangi bir diyette sağlıklı kalori miktarı her gün 1.600 ila 2.400 (erkekler için 2.000 ila 3.000) arasında değişir. Ancak kalori alımlarının aktivite seviyenize göre özelleştirilmesi gerekmektedir. Kilo vermeye çalışıyorsanız gün içinde en az 1.200 kalori (erkekler için 1.400) alınması gerekiyor. Bu miktarın altına inen bir yemek planı, öğünlerinizde yeterli besin sağlamayabilir ve metabolizmanıza zarar verebilir.

Eklenen şekeri kesmeye odaklanın : 

Kadınlar her gün 25 gr'dan fazla şeker tüketmekten kaçınmalıdır (erkekler için 36 gr ). Ancak gün içerisinde farketmeden tükettiğimiz kafeinli içeceklerle, kahvaltılık yiyeceklerle, atıştırmalıklarla ve tatlılarla eklenen şeker diyetinizi kolayca etkileyebilir . İlk olarak, sizi şeker istemenize yol açan alışkanlıkları bırakmaya çalışın ve ardından ilerleyen zamanlarda  şeker alımına dikkat edin. Şeker ilavesiz diye lanse edilen birçok üründe başka şekilde ilave şekerler olduğunu unutmayın ve içerik okuma alışkanlığı edinin.

Fazla tuzdan kaçının : 

Paketlenmiş, işlenmiş gıdalardaki fazla sodyumun çoğu , işlem sırasında kardiyovasküler hastalık ve iltihaplanmaya katkıda bulunur.Yetişkinler için minimum sodyum gereksinmesi günde 500 mg’dır. Bu miktar yaklaşık ¼ tatlı kaşığı tuzdur. Maksimum tuz alımı ise günlük 6 g (2.4 g sodyum) olarak belirlenmiştir. Masum gibi görünen bir şişe maden suyununda sodyum miktarıda günlük tüketim miktarından fazladır. 

Susuz kalmayın : 

Her gün en az 2 litre veya altı ila sekiz bardak su içmek , öğünler arasında kendinizi daha doymuş hissetmenize yardımcı olabilir. Günlük su tüketimi kişinin kilosuna, aktivitesine göre de artış gösterebilir. Ayrıca su tüketiminin kilo vermenin yanında vücuda sağladığı birçok yarar bulunmaktadır.

Terleyin : 

Özellikle kilo vermek istiyorsanız, günlük aktivetelerinizin dışına çıkıp vücudu harekete geçirmelisiniz, Çünkü sağlıklı bir diyet savaşın sadece yarısıdır. Her gün en az 30 dakikalık  ekstra aktivite için spor  salonuna gitmenize gerek yok, sadece yürümek bile kilo vermenize yardımcı olur.

      Diyet  yapmak zorlu bir süreç ama küçük hedefler belirleyerek yolunuza devam ederseniz ayın sonunda ideal kilonuza ulaşmış olabilirsiniz. Unutmamamız gereken bir şeyde diyet listeleri kişiye özel hazırlanır. Başkası için hazırlanmış bir diyet listesinin  sizin için etkili olacağını düşünmemelisiniz. Sizin için en doğru olan sağlıklı beslenme rutininizi oluşturup sabır göstermelisiniz. 


Bu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...