Makrome, çeşitli dekoratif ürünler oluşturmak için düğüm tekniğini kullanılan yöntemin adıdır. Makromede, parçanın temel şeklini ve işlevini oluşturmak için birkaç düğüm tekniği kullanılır. Her düğüm ellerinizle oluşturulabilir ve siz çalışırken öğeyi yerinde tutmak için montaj halkası dışında herhangi bir malzeme gerektirmez. Modern tarihte makrome, Arap ülkelerinden batıya getirilmiştir. Makrome son yıllarda yeniden popülerlik kazandığından, bu yöntemle insanlar çiçek saksıları, duvar aksesuarları, kapı süsleri, anahtarlık, küpe ve benzeri ürünler yapmaya başladılar. Bu asırlık uygulama, binlerce yıldır popülerliğe girip çıkmıştır. Bununla birlikte, bu yöntem, pratikliği nedeniyle her zaman ilgi çekici olacaktır. 


Makrome ipleri doğal ipler ve sentetik ipler olmak üzere ayrılır. Tek büküm makrome ipi, ipin tek bir defa makine tarafından bükülmesi ile elde edilir. Tek büküm ipin diğer adı ise string iptir. Tek büküm ipler taranma imkanı sağlar. Birden fazla ipin birlikte tek bir kere bükülmesi sonucunda ortaya çıkar. Burgulu ip ise, birden fazla ince ipin bir araya gelmesiyle oluşturulan ip çeşididir. Bu ip ile doğal görüntüler elde edilebilir , yada açıp taranarak farklı yerlerde kullanılabilir. Makrome ip kalınlıkları  1 ve 2 milimetreden başlamaktadır. 2mm iple; toka , anahtarlık, Küçük çaplı dekoratif aksesuarlar, küpe  yapılabilir. 3mm ip ile de aynı şekilde küçük dekoratif aksesuarlar,  toka, bileklik, küpe, yaprak yapılabilir. 4mm ipler ile genellikle duvar dekorları, yastık kılıfları, yaprak gibi orta boylarda modeller yapılabilir.

Yeni bir hobi edinmek isteyenler için güzel ve basit bir yöntemdir. Hayal gücünüze göre değişik dekor ürünleri tasarlayabilirsiniz. 

Bir kaç makrome düğüm tekniği resmi ;


Anahtar Kelimeler (Keywords): makrome, el işi, evde makrome, makrome teknikleri, düğüm teknikleri, makrome ipi, makrome nasıl yapılır, duvar süsü makrome.Bu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...