Çoğumuz makyaj fırçalarımızı ihmal etmekten, haftalarca pudra ve krem ​​formüllerinin kılların üzerinde birikmesine izin veriyoruz. Pek çok makyaj sanatçısı, fırçaların mükemmel makyaj elde etmenin en önemli adımı olduğuna inanır ve profesyonellere göre, bakteri büyümesini, akneyi ve daha büyük cilt sorunlarını önlemek için her hafta fırçalarımızı temizlememiz önemlidir.

Makyaj fırçalarımı ne sıklıkla temizlemeliyim?

Tozlarla kullanılan fırçalar için: Haftada 1-2 kez. Haftada bir veya iki kez, pudra makyajında ​​kullanılan allık ve bronzlaştırıcılar için kullanılan fırçalar için muhtemelen yeterlidir.

Sıvı veya kremlerle kullanılan fırçalar için: Günlük. Sıvı fondötenler, kapatıcılar ve göz farları için "potansiyel olarak enfeksiyonlara neden olabilecek bakterileri barındırmaya daha yatkın olduklarından günlük olarak temizlenmelidir.

Süngerler için: Günlük. Her kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Süngerler ıslak kullanıldıkları için ve kullanıldıktan sonra ıslak kaldıklarından dolayı fırçalara göre bakteri barındırmaya daha elverişlilerdir.

Makyaj fırçalarımı yıkamak için ne kullanmalıyım?

Bebek şampuanları fırçaları temizlemek için yaygın olarak kullanılıyor ve gerçekten de fırçaları güzel temizliyor.

Makyaj temizleyicileri de bu iş için kullanılabilir.

Makyaj fırçalarını temizlemek için özel olarak üretilmiş makyaj fırçası temizleyicileri kullanılabilir.

Zeytinyağı ve sirke gibi ev ürünleri ile de fırçalar temizlenebilir.

Makyaj fırçamı nasıl temizlerim?

1. Kılları ıslatın

Kılları su altında durulayın. Fırçanın sapının üzerine su dökmekten kaçının, bu zamanla tutkalı gevşetebilir ve sonunda kılların dökülmesine ve  fırçanın bozulmasına neden olabilir.

2. Sabunla nazikçe masaj yapın

En sevdiğiniz temizleyiciyi elinize sürün ve ardından fırçanızı tüm fırçanın doygun hale gelmesine dikkat ederek nazik dairesel hareketlerle avucunuzun üzerinde döndürün. Bu adımda bir fırça temizleme matı da kullanabilirsiniz.

3. Temiz durulayın

Fırça köpürdükten sonra sabunu ve ürünü durulayın. Suyun fırçanızın sapına değmediğinden emin olun.

4. Suyu sıkın

Fazla suyu akıtmak için kıllara parmaklarınızla hafifçe bastırın. 

5. Kurumasını bekleyin

Fırçayı veya fırçaları gece boyunca bir havlu peçete üzerine düz bir şekilde yatırın. Sabah tekrar kullanmanım için hazır olacaklardır.

Makyaj fırçamı ne zaman değiştirmeliyim?

Fırçalar yeterince yıkanıp kurutulursa, değiştirilmeden önce bir süre (muhtemelen yıllarca) dayanırlar. 

Ancak fırçanın kılları dökülmeye başladıysa veya  kıllar yıkandıktan ve kurutulduktan sonra bile geri kalanıyla hizalanmıyorsa, fırçayı değiştirme zamanı gelmiştir.


Anahtar Kelimeler (Keywords): makyaj, makyaj konuları, makyaj fırçaları, makyaj temizleyiciler, makyaj fırçası temizlemeBu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...