Saç sağlığını etkileyen en önemli etken kalıtsal faktörlerdir. Saç yapısının ince-kalın telli, zayıfkuvvetli, kıvırcık-düz olmasında genetik faktörler rol oynar. Saçtaki bu yapısal özellikler sonradan önemli bir değişikliğe uğramaz. Aşırı güneş ışınları, denizin tuzlu suyu, havuzlardaki klorlu sular, hava ve çevre kirliliği, saçların kalitesini bozar, matlaştırır, cansız ve donuk olmasına neden olur. Uçları çatallaşıp kırılır ve dökülür.Boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler uygun yöntemlerle ve koşullar dayapılmazsa saça zarar verir. Çok fazla jöle ve sprey kullanımı saça zarar verir. Saçı sıkı lastiklerle toplamak ve örgü gibi uygulamalar da saç kaybına neden olur. Saçı sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırar. Saç sağlığı için kaliteli şampuan ve saç kremi kullanılmalıdır. Saçların kırılmaması için yıkadıktan sonra saçı yıpratmadan kurutmak gerekmektedir. Fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi gerekmektedir.  Saç sağlığı için, vücudu temiz tutmak ve düzenli olarak banyo yapmak, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Doğru beslenilmeli, protein içeren besinler, sebze ve meyve tüketilmeli, şekerli ve yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Dışarıdan yapılacak bakımlar da çok önemlidir. Öncelikle bakım uygulanacak saçı iyi tanımak gerekir. Saça hangi rahatsızlıktan dolayı bakım uygulanacağına karar verilmelidir. Saçlı derideki problemlere yapılacak bakım saçlı deriye, saçtaki problemlere uygulanacak bakım ise saça yapılmalıdır.  Kullanılacak bakım ve kür ürünleri saçın yapısına göre seçilmelidir. Normal, yağlı, kuru, yıpranmış, kimyasal işlemlerden dolayı formunu yitirmiş vb. değişik saç yapısına göre bakım ve küruygulanmalıdır. Saça yapılacak kürler tekrarlanan bir süreci ifade eder. İki haftalık,bir aylık vb. kürler hazırlanmış olabilir. Bu kürler belli bir zaman süresi içinde (örneğin iki haftalık, bir aylık ) 10-12 defa uygulanır ve saçtaki etkisi bu sürenin sonunda görülür.

Saç Bakım ve Kür Önerileri

Genellikle kuru saçlara, zeytinyağı, bademyağı, susam yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlarla yapılan bakımlar tavsiye edilir. Bu yağların içine yumurta sarısı, B ve E vitamini ampulü karıştırılabilir.

Yağlı saçlara limon suyu, sirke, deniz tuzu, bira gibi malzemelerle bakım uygulanabilir .Bu ürünlerden hangisi kullanılacaksa bir litre suyun içine bir çay bardağı kadar karıştırılır. Saç diplerine ve saça sürülür. 15 dk. beklenir ve durulanır. Yumurta, zeytinyağı, B ve E vitamini ile yapılacak bakım her yapıda saç için uygulanabilir. Malzemeler karıştırılır, saça sürülür, genellikle üzeri kapatılır. Sıcak suya batırılıp sıkılmış havlu ile sarılır. Bunların dışında saçın parlaklık ve canlılığını sağlamak için ısırgan otu, yeşil çay, siyah çay, sirke, deniz tuzu gibi malzemeler kullanılır. Özellikle ısırgan otu saç sağlığı için çok değerlidir. Saçın kuvvetlenmesini, sağlamlığına ve sağlığına kavuşmasını sağlar, parlaklık, canlılık kazandırır. 

Isırgan otu, yeşil çay gibi bitkisel otlar suyun içinde kaynatılır. Yıkanmış, temiz saçın son durulama suyu olarak kullanılır. Sirke, deniz tuzu, limon suyu karıştırılarak kullanılır. Saçın durulama suyuna bir fincan ölçüsünde karıştırılır. 

Saçları beslemek , sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için şunu unutmamak gerekir: Saç sadece kökünden beslenir. Saç sağlığı için düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Saç bakımı ürünleri saçın yıpranmış görüntüsünde kısa süreli değişimler yaratır. Bu ürünler saçların daha temiz ve bakımlı görünmesini, dış etkilerin oluşturduğu yıpranmanın sonuçlarının bir süre gizlenmesini sağlar. Saçı besleyen en önemli vitaminler, protein, demir, A, B, C, E vitaminleri, çinko, folik asittir. Bu vitaminler kırmızı et, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, yumurta, kuru yemiş, somon balığı, çilek, kivi, portakal, elma, kayısı gibi yiyeceklerde bulunur.  Saçlar için gerekli olan besin öğeleri saça sadece kan yoluyla ulaşabilir, doğal besinler ve besin destekleriyle sağlanabilir.Bu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


zeytinhanim cevapladı
1 Yıl
daha özel bir tarif verebilir misinz acaba. Kışın saçlarım oldukça yıprandı :frowning: daha özel bir tarif verebilir misinz acaba. Kışın saçlarım oldukça yıprandı :frowning: delimineee
Saç uzatma tüyolarında bahsedilen kürü yapabilirsin. Bepanten, evigen ve bemiks ampüllerden 1 adet karıştır içerisine saçının uzunluğuna ve yoğunluğuna göre tatlı badem yağı yada  hindistan cevizi yağı ekle. İlk saç diplerine sonra tüm saçına uygula havluyla sar. Bekletebiliyorsan 1 gece beklet duramam dersen 2- 3 saat kalsın saçında. Ampüllerin bitene kadar haftalık uygula saçındaki farkı hissedeceksin.
portakalcicegi cevapladı
1 Yıl
daha özel bir tarif verebilir misinz acaba. Kışın saçlarım oldukça yıprandı :frowning: daha özel bir tarif verebilir misinz acaba. Kışın saçlarım oldukça yıprandı :frowning: delimineee
Sende ucuz olsun yag olmasın ama ozel tarıf olsun ıstıyosun öyle bısı varsa banada sölermisin
byznr cevapladı
1 Yıl
Pantenin argan yagli saç serumu var duştan sonra saçların nemliyken uçlarına kullanmalısın. Hem hos koku sağlıyor hemde saçlarının yıpranmasını önlüyor
delimineee cevapladı
1 Yıl
daha özel bir tarif verebilir misinz acaba. Kışın saçlarım oldukça yıprandı :(

Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...