Saçımı ne sıklıkla yıkamalıyım?" kuaförlerin günlük olarak sorduğu en yaygın sorulardan biri. Ancak bunun kesin bir cevabı olması gerekmez. Farklı saç (ve saç derisi ) tipleri için farklı bir şampuan kullandığınız gibi , temizlik söz konusu olduğunda da farklı bir dizi kurala uyarız. Saçımızı yıkamak her şeye uyan tek bir işlem değildir. Saçlarımız eşit şekilde üretilmiyor ve özel bakıma ihtiyacı var. Saçlarımız için en iyi olanı bulmak, doğru şampuan ve yıkama sıklığı açısından, deneme yanılma ve biraz araştırma yapmayı gerektirebilir. Her gün saçınızı yıkamanız gerekip gerekmediği,  saç tipinize ve kullandığınız şampuana bağlıdır. Saçınızı her gün yıkamak, kuruluğa ve kırılmaya neden olabilir. Genel olarak saçınız yağlı veya kuru değilse  iki ila üç günde bir yıkamanız daha iyidir. 

Yağlı saç :Tipikolarak, çok uzun saçlarınız yoksa, çok kabarık veya kıvırcık olmadıkça, yağ birikmesi niönlemek için her gün saçınızı yıkayabilirsiniz.

Kuru veya yıpranmış saçlar : Hasar ve kuruluk düzeyine bağlı olduğunu belirtmekle birlikte, tipik olarak her beş ila yedi günde bir şampuanlanmalı.  Çünkü saç ve saç derisinin  bazı doğal yağlanmaya da ihtiyacı var. Temizleyici bir şampuanı sık kullanmamalıyız. Saçın sağlıklı olması için gereken besin maddelerinin saçlardan akıtabilir, daha fazla kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir.

Dalgalı veya kıvırcık saçlar : Saç yoğunluğuna bağlı olarak her dört ila beş günde bir şampuan yapabilirsiniz. Süre çok uzun gelirse , bir veya iki gün yıkama sıklığını azaltın ve saçınızın ve saç derinizin nasıl tepki verdiğini bakın.

Kıvırcık saç : Optimum saç uzaması için haftada bir yıkanmalıdır. 

İnce veya ince saçlar : İnce saçların uzaması, sağlıklı olması ve ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için her gün yıkanmalıdır. Yıkamak ayrıca ince veya ince tüyleri aşağıya çekebilecek birikintileri ve yağları gidermeye yardımcı olur.

Kalın saç : "Daha kalın dokular neme tutunma eğilimindedir, bu nedenle haftada bir yıkamak yeterlidir.

Mevsimler değişir ve saç rejiminiz de değişir. Soğuk hava tipik olarak kafa derilerinin daha kuru olmasına ve bazen daha fazla kepek üretmesine neden olur . Daha sık şampuanlama, daha fazla kuruluk ve kepek sorunu yaşayanlar için yararlı olabilir. 


Bu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


BloodWell cevapladı
1 Yıl
Kıvırcık bir birey olarak zaten doğası gereği kuru saçlarım var. Haftada bir maske yaparım ve haftada 2 kez yıkarım saçlarımı. 

Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...