Yavaş yavaş yaz yüzünü göstermeye başlasa da dört mevsim soğuk algınlığı başımızın belası olmuştur. Gripten hapşırmaya başladığımızda , öksürük, ağrı ve sancı çektiğinizde , kanepede bir kutu ilaç ve yakın arkadaşımız Netflix ile bir yün battaniyenin altına kıvrılmaktan fazlasını yapmak istemeyebiliriz . Ama bu  senaryoya  önemli bir resim daha ekleyebiliriz. Dumanı tüten bir fincan sıcak çay. Büyükannelerimizin en sevdiği ev ilacı, binlerce yıldır soğuk algınlığı hastalarının kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor. Her şeyden önce, sıcak sıvı boğazımızı rahatlatabilir ve tıkanıklığı ortadan kaldırabilir . Ve birkaç damla  bal eklerseniz, doğal bir öksürük bastırıcınız olur. Veya bir limonu sıkın ve C vitamini patlaması elde edin, bu da soğukluğunuzun süresini kısaltabilir.


1. Nane Çayı

Sadece birkaç yudum nane çayı daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Nane yapraklarındaki mentol, boğazınızda hafif bir anestezik etkiye sahip olabilir ve öksürüğünüzü bastırabilir. 

2. Papatya Çayı

Kurutulmuş papatya çiçekleri, uykuya dalmanıza yardımcı olmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır.  Bitkinin flavonoidleri sakinleştirici bir etkiye sahiptir. İyi bir gece uykusu, soğuk algınlığından kurtulma görevinizin önemli bir parçası olduğundan, papatya mükemmel bir seçimdir. 

3. Ekinezya Çayı

Araştırmalar, ekinez çayını takviye olarak almanın soğuk algınlığı şansınızı X'e kadar azaltabileceğini ve soğuk algınlığınızın süresini azaltabileceğini göstermiştir. Çay olarak demlemek, tüm bu koruyucu iyiliği elde etmenin potansiyel olarak lezzetli bir yoludur.

4. Zencefil

İçindeki biyoaktif bileşenler anti-enflamatuar görevi görür ve ayrıca enfeksiyona yol açabilecek mikroorganizmaları inhibe edebilir. Ve soğuk algınlığınız mide bulantısı ile gelirse, zencefilin mide bulantısını hafiflettiği de bilinir.

5. Mürver

Diğer küçük, koyu renkli meyveler gibi, mürverler de sağlığı güçlendiren antioksidanlarla doludur ve polifenol içeriği açısından kızılcık ve yaban mersinden bile daha üst sıralarda yer alır. Çalışmalar , mürver şuruplar ve özler soğuk algınlığı ve grip semptomlarının şiddetinin azaltabildiğini göstermiştir. Meyveli bir çayı yudumlamak lezzeti olabilir.

6. Kaygan Karaağaç Çayı

Bu kulağa biraz iğrenç gelebilir, ancak kaygan karaağaç kabuğunun çok miktarda müsilaj içerdiği biliniyor. Kaşıntılı, boğaz ağrısını yatıştırabilen yapışkan, jel benzeri bir maddedir. Öksürük şuruplarına bir ara vermek istiyorsanız, bu sakinleştirici içeceği yudumlamayı deneyebilirsiniz.

7.Meyan Kökü Çayı

Tatlı tarafını seviyorsanız, meyan kökü çayının tadını çıkarabilirsiniz. Meyan kökü veya Glycyrrhiza glabra , ç in tıbbında popüler bir bitkisel ilaçtır. Genellikle mide ekşimesi gibi gastrointestinal sorunları tedavi etmek için kullanılır, ancak araştırmalar meyan kökünün kötü bir soğuk algınlığından kurtulmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

8. Hatmi Kökü Çayı

Kaygan karaağaç gibi, hatmi kökü de tahriş olmuş boğazı sakinleştirecek müsilaj içerir. 2020'de hatmi kökünün etkilerine bakan araştırmacılar , bitkinin aynı zamanda anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu keşfetmişlerdir. 

9. Yeşil çay

Yeşil çayın, vücudunuzu enfeksiyonla mücadelede destekleyebilecek birçok yararı vardır. Antioksidan bakımından yüksektir ve antiviral niteliklere sahiptir ve yeterli sayıda çalışma olmasa da , yeşil çayın grip ve soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 

10. Limon çayı

Limonun soğukla ​​mücadele gücü C vitamini bolluğundan gelir. İsterseniz en sevdiğiniz bitkisel karışımın içine sıkabilirsiniz, ancak tek başına tüketmek isterseniz sıcak suya yarım limon sıkabilirsiniz. Limon suyu ekşi olduğundan dolayı tatlandırmak için bir miktar bal ekleyebilirsiniz.Bu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


zeytinhanim cevapladı
1 Yıl
İlaç kullanmaktansa bu tarz şeyler kullanmayı daha çok tercih edenlerdenim bende. Senin verdiğin tarifin bir değişik versiyonunuda ben kullanıyorum. Bir bardak ılık sütün içerisine bal ve toz zencefil ekleyerek tüketiyorum. Gribi rahat geçirmeme yardımcı oluyor.
BloodWell cevapladı
1 Yıl
Ben belki uzun zamandır ağır bir soğuk algınlığı geçirmiyorum ama yakalandığında bal zencefil ve limon karışımı birebir bir çözüm oluyor benim için. Tarifi kısaca şöyle

Yarım kavanoz balın üzerine yaklaşık bir avuç kadar taze zencefili rendeliyoruz. Üzerine 1 adet limon suyunu ekliyoruz hatta yarım limonu da dilimleyip içine koyabiliriz. Karışım bir gece bekledikten sonra kullanıma hazır oluyor. Her sabah 1 tatlı kaşığı yemek soğuk algınlığı ve grip için çok iyi geliyor. 

Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...