Uyku sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Ancak, hayat mücadelesinde, üzerinde durulmayan veya feda edilen ilk şeylerden biridir uyku. Bu olumsuz bir durumdur çünkü yeterince uyumak, sağlığımız için sağlıklı besinler yemek veya yeterince egzersiz yapmak kadar hayati önem taşır.

Uyku, sadece vücudunuzun ve zihninizin dinlenmesi için gerekli bir zamandan daha fazlasıdır. Uyurken vücudunuz aktif kalır. Uyku halinde vücudunuz gün içinde yıpranan kasları yeniden oluşturur ve uyanıkken beyinde biriken toksinleri atar. Anılarınızı sağlam tutmak için de önemlidir.

Uyku, duygularınızı dengede tutma açısından da hayati öneme sahiptir. Bir gece uykusuz kalmak bile olumsuz duygulara karşı duygusal tepkimizi ` oranında artırabilir.

Ayrıca, uyku yoksunluğu vücudunuzun iştah kontrolü , bağışıklık sisteminiz, metabolizmanız ve vücut ağırlığınız gibi temel işlevleri düzenleme yeteneğini etkileyebilir (3Güvenilir Kaynak, 4Güvenilir Kaynak).

Vücut biyolojik saatimiz, uyku-uyanıklık döngüsünü kontrol edenbir programda çalışır. Ayrıca uykusuzluk metabolizmanızı, strese nasıl tepki verdiğinizi de etkileyebilir.

Verimli bir şekilde uyumamak, günün farklı saatlerinde uyumak ve geceleri ışığa maruz kalmak , iç saatimizi ve düzenlediği birçok işlemi bozabilir.

Yeterince dinlendiğinizi düşünsek de, her zaman yeterli uykuyu alarak uyanmayız. Her gece yeterince uyumak değil, kaliteli uyku almak da önemlidir. Uykuya dalmamızın ne kadar sürdüğü, gece ne sıklıkta uyandığımız, ertesi gün ne kadar dinlenmiş hissettiğimiz gibi konular uyku kalitesini etkilemektedir.

Uyku, sağlığımıın pek çok yönü için gerekli olduğundan, her gece yeterince uyumayı bir öncelik haline getirmeliyiz.

Uykumuza öncelik vermemek, olumsuz sağlık sonuçları doğurabilir.

Yeterince uyumamak, yorgun hissetmekten başka sorunlara da neden olabilir. Uykusuz kaldığımızda, kötü kararlar verebilir, daha az yaratıcı olabilir ve motorlu taşıt kazası riskini artabiliriz. Kalitesiz veya yetersiz uyku diyabet, obezite ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yakalanma riskimizi artırabilir.

Yaş grubuna göre uyku süreleri:

Yaşlı yetişkinler (65+): 7-8 saat

Yetişkinler (18-64 yaş): 7-9 saat

Gençler (14-17 yaş): 8-10 saat

Okul çocukları (6-13 yaş): 9-11 saat

Okul öncesi (3-5 yaş): 10-13 saat 

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yaş): 11-14 saat 

Bebekler (4–12 ay): 12–15 saat 

Yenidoğan (0-3 ay): 14-17 saat

Sonuç olarak ne kadar uykuya ihtiyacımız olduğu, yaşımız, genetiğimiz ve geceleri ne kadar iyi uyuduğumuz gibi birçok değişik faktöre bağlıdır. Ancak, birçok insan için gecelik 7-9 saat idealdir.

Daha iyi uyku için birkaç ipuçu:

Kendinizi her gün aynı saatte uyuyup uyanacağınız bir uyku programı oluşturun.

Bol bol egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Sadece yatmadan önceki saatlerde egzersiz yapmaktan kaçının.

Yatmadan önce su ve kafein içeriği olmayan içecekleri tüketin. Kafein, alkol ve nikotin, iyi bir gece uykusu çekmenizi zorlaştırabilir.

Kitap okumak veya banyo yapmak hem günün yorgunluğunu atmak için iyi bir aktivite olurken uyumadan önce de rahatlamanızı ve iyi bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Yatak odanızdan parlak lambaları ve televizyonu uzaklaştırın. Bir şeyler izleyerek uykuya dalmak uyku kalitenizi etkileyecektir.

Rahat edebileceğiniz yastıkları tercih edin.

Uyumadan önce meditasyon yapabilirsiniz.


Bu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...