Çorbasının tarifini verdikten sonra tatlısının tarifini de vermeden olmazdı. Yapılması en kolay tatlılardan biri. Kolaylığının yanında bir haylide lezzetli.

Malzemeler;

Bal Kabağı

Şeker

Süslemek için;

Tahin ve ceviz

Bal kabağını ince ince dilimledikten sonra soyup çekirdeklerini çıkartın. Yıkadıktan sonra dilediğiniz gibi doğrayın. Büyük ve yayvan bir tencereye kabakları ekleyin ve her kabağın üzerine gelecek şekilde şeker ilave edin. 3-4 saat ya da bir gece ağzı kapalı olarak bekletin. Bekletildiği için kabağı pişirirken ekstra su eklemeye gerek kalmayacaktır.

Bekletilen kabak kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin. Arada  pişip pişmediğini çatal yardımıyla kontrol edebilirsiniz.

Pişip soğuduktan sonra balkabağınızı servis tabağına alın. Daha da lezzet vermesi için üzerine tahin ve ceviz ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde fırında pişirerek de aynı lezzeti elde edebilirsiniz.

Kabak tatlısında herhangi bir ölçeğim yok benim. Elimdeki kabak miktarına göre şeker ekliyorum. Biraz tatlıcı olduğum için doğradığım her kabağın şekere tümüyle bulanmış olmasına dikkat ediyorum. Bu sayede kabağım yeterince tatlı değilse bile lezzetlenmiş oluyor. Arada unutup bir geceden fazla beklettiğim kabak tatlılarımın lezzeti ve yumuşaklığı ekstra iyi oluyor. :smile:

Linkten youtube videosuna ulaşabilirsiniz :

https://www.youtube.com/watch?v=hzGxa2wzTno


Bu gönderiyi beğendiyseniz sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz.


Bu konuyu yanıtlamak için lütfen Giriş Yapın . Hesabınız yoksa lütfen Kayıt Olun.

loading...